ایده‌آزمائی‌ فیلمنامه

داستانگویی با تصویر
بهمن ۲۱, ۱۳۹۷
پیرنگ کلاسیک
تیر ۲۴, ۱۳۹۸
نمایش همه

         

                 ایده داستانی عالی خود را بیازمایید 

ایده داستانی فیلمنامه خود را روی یک برگ کاغذ مطابق الگویی که در کادر زیر می‌بینید، بنویسید. ایده باید اصیل و جذاب باشد و مهمتر از همه عواطف را برانگیزد. سعی کنید ایده خود را نهایتاً در دو جمله خلاصه کنید. بعد از خواندن الگو به مثال‌هایی که پس از آن آمده است، توجه کنید. این تمرین برای پرورش مهارت نقل شفاهی فیلمنامه درشماست.

برای نقل شفاهی داستان یا ایده خود در جمع به این  مهارت نیاز خواهید داشت.

الگو

(نام داستان)  در (ژانر) درباره (توضیحی درباره قهرمان داستان) است که پس از(حوادث بزرگی که برایش رخ می‌دهد)  می‌خواهد به (راه حلی که قهرمان داستان به دنبال آن است) دست پیدا کند. از طریق (نقشه قهرمان داستان چیست)، اما کار بسیار دشوار می‌شود زیرا (موانع و گره افکنی‌هایی که رخ می‌دهند.)

مثال ها :

                     

                            بعضی‌ها داغشو دوست دارن 

(نام داستان)، یک کمدی (ژانر) درباره دو موزیسین مجرد و بی‌خیال (توضیحی درباره قهرمانان داستان) است که پس از مشاهده یک قتل گانگستری (حوادث بزرگی که برایش رخ می‌دهد) می‌خواهند با پوشیدن لباس زنانه و ملحق شدن به یک گروه موسیقی که همه دخترند (نقشه قهرمان داستان چیست) ، جان خود را نجات دهند (راه حلی که قهرمان داستان به دنبال آن است). این کار بسیار دشوار می‌شود، زیرا به طور ناشیانه‌ای درگیر مسائل رمانتیک می‌شوند، ولی جرئت افشای هویت واقعی و به خطر انداختن جان خود را ندارند(موانع و گره افکنی‌هایی که رخ می‌دهند).

                                        فراری

(نام داستان) یک درام  (ژانر) درباره یک پزشک بی‌گناه (توضیحی درباره قهرمان داستان ) است که پس از آنکه به اشتباه به قتل همسرش متهم و سپس محکوم به اعدام می‌شود (حوادث بزرگی که برایش رخ می‌دهد)، موفق به فرار شده است و حالا باید با پیدا کردن قاتل اصلی ( نقشه قهرمان داستان چیست)  خود را تبرئه کند (راه‌ حلی که قهرمان داستان به دنبال آن است). این کار بسیار دشوار می‌شود، زیرا یک کارآگاه پلیس مصمم به محاکمه اوست (موانع و گره افکنی‌هایی که رخ می‌دهند) .

اکنون ایده خود را مانند این مثالها بنویسید. این کار را با واژه پرداز word  آنقدر تکرار کنید تا طرح خود را تا حد امکان هیجان انگیز کنید.

آزمون ۱.

ایده خود را بخوانید و از خود بپرسید آیا این ایده به اندازه این مثا لها هیجا نانگیز است. این مثا لها را همراه با ایده خود در واژ هپرداز کپی کنید. همه را روی یک برگ کاغذ پرینت کنید و آ نها را یکجا بخوانید. اگر مثا لهای آورد هشده با ژانر ایده شما متفاوت هستند، فیلمهای مورد علاقه خود را از ژانر مورد نظرتان انتخاب کنید و حداقل دوتا از آ نها را در الگوی بالا بنویسید.( تمرین خوبی است. انجامش دهید)

آیا ایده شما به اندازه مثالها ساده، اصیل و برانگیزاننده احساسات است؟ اگر اینگونه است، به مرحله بعدی بروید.

 

آزمون ۲. 

حالا این ایده را به چند نفر از دوستانتان که همگی به فیلم‌هایی مشابه علاقه دارید، نشان دهید. به آ نها نگو یید که این ایده شماست. بگو یید که این یک فیلم تازه است که قرار است به زودی اکران شود.

آیا می‌خواهند که بیشتر درباره آن بدانند؟ باید بتوانید هیجان آنها را آشکارا ببینید. هنگامی که آزمون ۲ را با هیجان زده کردن دوستان خود انجام دادید، به سراغ آزمون ۳ بروید.

 

آزمون ۳.

حالا افرادی را پیدا کنید که از دوستان و آشنایانتان نیستند، ولی فیلمهای زیادی می‌بینند، یا حداقل رمان‌های زیادی می‌خوانند. ایده خود را همراه  با برخی دیگر از مثا ل‌ها روی یک برگ کاغذ به     آنها نشان دهید. از آ نها بخواهید که توصیف و رتبه بندی خود را درباره این ایده ها به ترتیب از جالبترین به کم جذابیت‌ترین بیان کنند. صادقانه به نظرات و دلایل آ نها گوش دهید. اگر ایده شما رتبه خوبی کسب نکرد، پس هنوز به اندازه کافی آن را بسط نداد ه اید، یا اینکه هنوز نمی‌دانید چگونه آن را به شیوه‌ای هیجان‌انگیز بیان کنید، یا اینکه اساساً  ایده خوبی نیست.

همه هر نوع ایده‌ای را نمی‌پسندند، و برخی از مردم هیچگاه از ایده‌های نو خوششان نمی‌آید، صرفنظر از اینکه آ نها تا چه اندازه خوب باشند. هرگز نمی‌توان همه را نسبت به ایده خود هیجان‌زده کرد، ولی باید حداکثر تعداد افرادی را که آن را می‌پسندند، پیدا کنید. اگر دریافتید که چشمان مخاطبتان دارد بی‌حال و پلک‌هایش سنگین می‌شود، یعنی ا ینکه ایده شما برایش کسل کننده است.

هیچ‌کس، حتی خود شما، نمی‌خواهید فیلم‌های کسل کننده ببینید.

مترجم حسین عیدی‌زاده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *