چگونه فیلمنامه بنویسیم

پیش فرض در فیلمنامه نویسی
شهریور ۲۴, ۱۳۹۶
مصاحبه با رابرت مک کی
دی ۹, ۱۳۹۶
نمایش همه

ممکن است ایده ای بکر برای ساخت یک فیلم به ذهنتان رسیده باشد و مدام شما را وسوسه کند که تمام این صحنه های جاری در ذهن خود را روی کاغذ بیاورید. اما چگونه؟ در اینجا قصد داریم مراحل کلی نوشتن یک فیلمنامه را شرح دهیم.

 

        ۱-فیلم نامه های آثار موفق سینما و آثار مورد علاقه خود را مطالعه کنید

آنها را با دقت بخوانید و ببینید چه قسمتهایی شما را به خود جذب می کند. چه قسمتهایی را دوست دارید تغییر بدهید؟ توجه کنید چگونه نقش ها و شخصیت ها ساخته و پرداخته می شوند، چگونه دیالوگها نوشته می شوند و چگونه مسیر داستان طی می شود. به قالب کلی فیلمنامه نویسی دقت کنید. شما نیز باید هنگام نوشتن فیلمنامه از این اصول پیروی کنید.

        ۲-کتاب های مربوط به فیلمنامه نویسی بخوانید

برای شروع پیشنهاد ما به شما کتاب “داستان” اثر رابرت مکی ،در این کتاب با ساختار، سبک و اصول فیلمنامه نویسی آشنا می شوید

        ۳-یک خلاصه داستان تهیه کنید

قبل از اینکه شروع به نوشتن دیالوگ ها و شرح سکانس های موجود در فیلم را آغاز کنید بهتر است ابتدا مسیر کلی داستان را به صورت یک نقشه بر روی کاغذ ترسیم کنید. شخصیت های اصلی و کلیدی هر مرحله از داستان فیلم را در مسیر اتفاقات داستان مشخص کنید. یک طرح کلی از روند آشکار شدن رویداد های مختلف فیلم ترسیم کنید. این تصویر کلی به همراه خلاصه داستان به شما کمک می کند که نقاط ضعف و قوت و نقاط ناهمخوان داستان را بهتر ببینید و از همین حالا فکری برایشان بکنید.

 

        ۴-تحقیق کنید

اگر در مسیر داستان اتفاقاتی مانند بیماری های خاص، تجهیزاتی مانند وسائل الکترونیکی یا جنگی پیشرفته، کشور یا فرهنگی جدید گنجانده شده است بهتر است خوب در مورد جزئیات آنها تحقیق کنید. حتی اگر فیلم شما در ژانر علمی-تخیلی باشد، باز هم باید اتفاقات داستان و وسائل به کار رفته منطقی جلوه کنند. فراموش نکنید که فیلم، داستان و اتفاقات موجود در هر زمینه ای که باشند، حتما افراد متخصصی فیلم را تماشا خواهند کرد

 

      ۵-به داستان خود پر و بال دهید

یک پیشنویس از تمامی دیالوگ ها و صحنه های موجود در فیلم تهیه کنید. سعی کنید تمام تصویر دهنی خود را با تمامی جزئیات و دیالوگ های رد و بدل شده، بدون نگرانی از سبک و قالب فیلمنامه، تکرار ها و هر چیز دیگری که مانع مسیر فوران خلاقیت شما شود ، روی کاغذ بیاورید. محصول نهایی می بایست شامل داستان کلی، شخصیت ها، ارتباطات و نقطه اوج فیلم باشد. در حین نوشتن فیلمنامه می توانید به نقشه و نمودار ترسیم شده خود بر روی کاغذ رجوع کنید، خط داستانی فیلم را بهتر ببینید و مسیر داستان را تصحیح کنید

 

     ۶-فیلمنامه را هرس کنید

در این مرحله باید شاخ و برگ های اضافی فیلمنامه را بچینید. جزئیات غیر ضروری و تکراری، توضیحات اضافی، موضوعات فرعی، حلقه های ضعیف زنجیره داستانی و هر مانع دیگری که جذابیت، هیجان، کشش و سرعت مناسب داستان را کاسته باشد. بی رحم باشید؛ فقط به این دلیل که شخصا به یکی از قسمت های بی ربط و غیر ضروری داستان علاقه خاصی دارید، از حذف آن چشم پوشی نکنید

 

     ۷-پیشنویس خود را در قالب یک فیلمنامه بنویسید

با توجه به این که روایت داستان قرار است در قالب یک نمایشنامه تئاتر، یک فیلنامه تلوزیونی و یا یک فیلمنامه سینمایی اجرا شود ، باید در قالب صحیح و استاندارد خود نوشته شود. اگر فیلم نامه شما در قالب استاندارد نوشته نشود، بعضی از کمپانی های فیلم سازی حتی به آن نگاه هم نخواهند کرد.

  • هر سکانس را از پیش تنظیم کنید. جزئیات مهمی مانند زمان دقیق هر صحنه، وضعیت صحنه و نقش هر شخصیت را باید مشخص کنید. این جزئیات به اندازه دیالوگ های رد و بدل شده اهمیت دارند.

  • نقش ها را به طور خلاصه شرح دهید و اتفاقات جاری در هر سکانس را ذکر کنید. بقیه جزئیات را به کارگردان واگذار کنید.

  • در فیلمنامه نویسی ثبات داشته باشید و سبک خود را حفظ کنید. به یاد داشته باشید که فیلمنامه نویسی به طور کلی ترکیبی از نقش ها و دیالوگ های موجود در فیلم است. نیازی نیست که سبک های متفاوت فیلمنامه نویسی را با هم ترکیب کنید. در نحوه بیان داستان ثبات داشته باشید مگر اینکه واقعا در یک صحنه از فیلم به دلایلی نیاز به تغیر سبک باشد.

  • از نرم افزار های مخصوص فیلم نامه نویسی استفاده کنید. این نرم افزار ها کار فیلم نامه نویسی را خیلی راحت می کنند. با چند کلیک ساده می توانید قالب کلی فیلم نامه را تغییر دهید.

 

     ۸-وقت زیادی صرف تصحیح دیالوگ ها کنید

شاید در ابتدا ساده به نظر برسد اما قسمت سخت کار اینجاست که شما باید با آگاهی از مسائل روانشناسی، ملیت، سن و مقام اجتماعی هر شخصیت، دیالوگها را تصحیح و بازنویسی کنید. یک خط دیالوگ با توجه به رعایت این نکات به صدها شکل مختلف بازگو میشود. به مکالمات روزمره افراد مختلف گوش دهید، یادداشت بردارید و حتی صدای این مکالمات را ضبط کنید تا بعدا بتوانید آنها را تجزیه و تحلیل کنید. باید به تمامی اصطلاحات رایج در تمام طبقات اجتماعی آگاه باشید. دیالوگ ها را با صدای بلند بخوانید و ببینید آیا با شخصیت فرد مورد نظر همخوانی دارد؟ آیا بیش از حد رسمی نیست؟ آیا این ترتیب کلمات در دنیای واقعی اتفاق می افتد؟

 

     ۹-فیلمنامه را به افرادی که نظراتشان برایتان اهمیت دارد نشان دهید

چندین نسخه را به دوستان و افراد مطمئن با سلایق و زمینه های کاری متفاوت نشان دهید و از آنها بخواهید بعد از خواندن نظراتشان را رک و بی پرده با شما در میان بگذارند. برایند نظرات را در نظر بگیرید و بدون تعصب نسبت به تصحیح آنها اقدام کنید. انتقاداتی که به عنوان کارگردان، تهیه کننده و منتقد فیلم در زمان قبول فیلمنامه از شما خواهد شد، بسیار بی رحمانه تر خواهد بود. پس از کوچکترین انتقادات مطرح شده استقبال کنید

 

    ۱۰-به احساس خود اطمینان کنید

در پایان باید خودتان را متقاعد کنید. آیا این فیلمنامه خود شما را تحت تاثیر قرار داده است؟ آیا در مقایسه با دیگر فیلمنامه های هم رده خودش، حرفی برای گفتن دارد؟ اگر چنین است، فیلمنامه خود را راهی اقیانوس پرتلاطم صنعت فیلم سازی کنید و برای نجاتش تلاش کنید

 

    ۱۱-تسلیم نشوید

سرگذشت فیلمنامه نویسان موفق را بخوانید. شکست، شکست و شکست تا موفقیت. کار خود را با پروژه های کوچکتر آغاز کنید و به آرامی به سوی قله های موفقیت به پیش بروید

 

 

نکته ها

  • اگر قصد دارید این کار را به صورت حرفه ای دنبال کنید، بهتر است در کلاس های فیلمنامه نویسی شرکت کنید

  • فیلمنامه خود را قبل از ارائه ثبت کنید. قبل از اینکه فیلمنامه خود را به کسی نشان دهید، حتما آن را در “بانک فیلمنامه خانه سینما” ثبت کنید. گزینه دیگر شما برای ثبت فیلمنامه، “واحد ثبت آثار تالیفی وزارت ارشاد” خواهد بود.

  • هرچه که به پیش می روید فیلمنامه هایتان پخته تر خواهند شد و خامی فیلمنامه های قبلی را بهتر درک می کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *